Tech Celebrates Outstanding Faculty, Staff Members

May 11, 2022 | Atlanta, GA

The following members of the Tech community were honored at the 2022 Faculty and Staff Honors Luncheon on Friday, April 29. See photos from this year's event.

 

Georgia Tech Chapter Sigma Xi Awards

Best Faculty Paper Award

Roman Grigoriev
Professor, Physics

Nga Lee (Sally) Ng
Associate Professor, Chemical and Biomolecular Engineering

Young Faculty Award

Samuel Coogan
Assistant Professor, Electrical and Computer Engineering

Diyi Yang
Assistant Professor, Interactive Computing

Sustained Research Award

Dimitri Mavris
Regents Professor, Aerospace Systems Design Lab

 

Institute Research Awards

Outstanding Achievement in Research Enterprise Enhancement

Michelle Wong
Assistant Director, Business Operations, Parker H. Petit Institute for Bioengineering and Bioscience

Outstanding Achievement in Advancing Diversity, Equity, and Inclusion in Research

Cassie Mitchell
Assistant Professor, Biomedical Engineering

Outstanding Achievement in Early Career Research Award

Matthew McDowell
Associate Professor, Mechanical Engineering

Outstanding Achievement in Research Innovation Award

Natalie Stingelin-Stutzmann
Professor, Materials Science and Engineering

Outstanding Doctoral Thesis Advisor Award

Manos Tentzeris
Professor, Electrical and Computer Engineering

Outstanding Faculty Research Author Award

Zhiqun Lin
Professor, Materials Science and Engineering

Outstanding Achievement in Research Program Development Award
RADX TEAM (The Rapid Acceleration of Diagnostics)

Oliver Brand
Professor, Electrical and Computer Engineering

Hang Chen
Senior Research Scientist, Institute for Electronics and Nanotechnology

Sarah Farmer
Research Scientist I, Center for Advanced Communications Policy

David Gottfried
Regents Researcher, Institute for Electronics and Nanotechnology

David Ku
Regents Professor, Mechanical Engineering

Wilbur Lam
Professor, Biomedical Engineering

Amanda Peagler
Research Scientist II, Center for Advanced Communications Policy

Erika Tyburski
Program and Operations Manager, Institute for Electronics and Nanotechnology

 

ANAK Award

Carol Senf
Professor, Literature, Media, and Communication

Joi Alexander
Director, Health Initiatives

 

Staff Performance Awards

Acting With Ethics First Award

Terry Lee Grumley Bridges
Unit Director, Ethics and Compliance, GTRI

Cultivating Well-Being Award

Denise Ocasio Thomas
Assistant Director, Retention Initiatives, OMED

One Small Step Award

Shandra R. Jones
Public Services Associate Lead, Library

One Giant Leap Award
Office of The Arts

Justin Camp
Theater Production Assistant, Office of the Arts

Paul D. Cottongim
Theater Production Manager, Office of the Arts

Joe T. Davis
Stage Audio Technician, Office of the Arts

Ben A. Dosta
General Operations Manager, Office of the Arts

Dorcas Louise Ford-Jones
Senior Administrative Professional, Office of the Arts

Elizabeth B. Geiger
Communications Officer I, Student Engagement and Well-Being

Rachel C. Haage
Event Coordinator II, Office of the Arts

Almelida Rene Merriewether Baker
Patron and Event Services Assistant, Office of the Arts

Holley E. Mitchell
Box Office Coordinator, Office of the Arts

Twanesia Rucker
Box Office Assistant, Office of the Arts

Aaron David Shackelford
Director, Office of the Arts

Leadership in Action Award

Kevin M. Ellis
Assistant Director, Financial Operations, Aerospace Engineering

Samuel Evans III
Fleet Services Manager, Infrastructure and Sustainability

Leading By Example in Sustainability Award

Emma C. Brodzik
Campus Sustainability Project Manager, Infrastructure and Sustainability

Rising Wreck Award

Samba Diop
Senior Digital Learning Specialist, Office of Information Technology

Service to the Community Award

Richard A. Bedell
Electrical Engineer III, Chemistry and Biochemistry

Sarah Strohmenger
Student Life Program Director, Student Engagement and Well-Being

Putting Students First Award

Laura Tyler Paige
Academic Advisor II, Parker B. Petit Institute for Bioengineering and Bioscience

ChBE Academic Advising Team

Adrienne Rice Hillman
Academic Advisor II, Chemical and Biomolecular Engineering

Ellen Murkison
Academic Advising Manager, Chemical and Biomolecular Engineering

Ami B. Waller-Ivanecky
Academic Program Manager I, Chemical and Biomolecular Engineering

Excellence Award
Large-Scale Covid-19 Vaccination Clinic

Ina Collins
Nursing Manager, Stamps Health Services

Benjamin Royce Holton, M.D.
Senior Director, Stamps Health Services

John W. Scuderi
Director, Health Operations, Stamps Health Services

Theron Harold Stancil III
Assistant Director, Health Systems, Stamps Health Services

Nina Lee Thoman
Pharmacy Manager, Stamps Health Services

Lettie Pate Whitehead Evans Gender Equity Award

Carol Colatrella
Associate Dean, Literature, Media, and Communications

Sybrina Atwaters
Academic Professional, Institute Diversity, Equity, and Inclusion

Spirit of Georgia Tech Award

Lauren B. Evans
Program and Operations Manager, Honors Program

Robert William Hampson
Administrative Manager II, History and Sociology

Joshua E. Stewart
Communications Manager, Biomedical Engineering

 

Center for Teaching and Learning Award

Curriculum Innovation Awards
School of Chemical and Biomolecular Engineering

Fani Boukouvala
Assistant Professor, Chemical and Biomolecular Engineering

Martha Grover
Chair, Chemical and Biomolecular Engineering

A.J. Medford
Assistant Professor, Chemical and Biomolecular Engineering

J. Carson Meredith
Professor, Chemical and Biomolecular Engineering

David Sholl
School Chair, Chemical and Biomolecular Engineering

Undergraduate Educator Award

Jacqueline Garner
Senior Lecturer, Scheller College of Business

Amit S. Jariwala
Senior Academic Professional, Mechanical Engineering

Geoffrey G. Eichholz Faculty Teaching Award

Michael Evans
Senior Academic Professional, Chemistry and Biochemistry

Christie N. Stewart
Senior Academic Professional, Biological Sciences

CTL/BP Junior Faculty Teaching Excellence Award

Katie Badura
Assistant Professor, Scheller College of Business

John James Blazeck
Assistant Professor, Chemical and Biomolecular Engineering

Neha Garg
Assistant Professor, Chemistry and Biochemistry

Allen Hyde
Assistant Professor, History and Sociology

Natalie Khazaal
Assistant Professor, Modern Languages

Annabelle C. Singer
Assistant Professor, Biomedical Engineering

Innovation and Excellence in Laboratory Instruction Award

Christy O’Mahony
Senior Academic Professional, Chemistry and Biochemistry

Faculty Award for Academic Outreach

James R. Sowell
Principal Academic Professional Physics

Innovation in Co-Curricular Education Award

Mary Hudachek-Buswell
Lecturer, Computing

Fisayo Omojokun
Senior Lecturer, Computing

Jake D. Soper
Associate Professor, Chemistry and Biochemistry

Teachinig Excellence Award for Online Teaching

Michael Evans III
Senior Academic Professional, Chemistry and Biochemistry

Scholarship of Teaching and Learning Award

Emily G. Weigel
Senior Academic Professional, Biological Sciences

 

International Initiatives Award

Steven A. Denning Faculty Award for Global Engagement

Aris Georgakakos
Professor, Civil and Environmental Engineering

 

Faculty Honors Committee Awards

Outstanding Undergraduate Research Mentor Award
Junior Faculty

Cassie Mitchell
Assistant Professor, Biomedical Engineering

Senior Faculty

Jaydev P. Desai
Professor, Biomedical Engineering

Outstanding Use of Educational Technology

Aselia Urmanbetova
Academic Professional, Economics

Class of 1934 Outstanding Service Award

Pinar Keskinocak
Professor, Industrial and Systems Engineering

Class of 1934 Outstanding Interdisciplinary Activities Award

Thomas Orlando
Professor, Chemistry and Biochemistry

Class of 1940 W. Roane Beard Outstanding Teacher Award

Brendan Saltaformaggio
Assistant Professor, School of Cybersecurity and Privacy

Class of 1940 W. Howard Ector Outstanding Teacher Award

Carrie Shepler
Principal Academic Professional, Chemistry and Biochemistry

 

Class of 1934 Distinguished Professor Award

Marilyn Brown
Regents Professor, Public Policy

For More Information Contact

events@comm.gatech.edu